Psychoterapeuta Marta Wollek

„ Jednym z paradoksów życia jest może to, że nie ma spraw idealnie dobrych czy złych, że dobre ma cień złego, a złe - dobrego”
&
Antoni Kępiński
>
16 czerwiec 2016
Marta Wollek
2,768
O czym pamiętać mieszkając z chorym na depresję?

Życie z osobą chorą na depresję jest na co dzień trudne. Odrzucenie, niedowierzanie, szukanie winy w sobie – takie są najczęstsze reakcje osób z najbliższego otoczenia chorego. Na wyleczenie depresji duży wpływ posiada to, czy jego rodzina lub partner będzie w stanie zaakceptować odmienność tego przykrego, lecz chwilowego stanu. Istotnym czynnikiem jest również odpowiednie wsparcie i opieka.

O czym pamiętać?

Najczęstsze objawy depresji to ciągłe przygnębienie, brak zainteresowania otoczeniem, apatia, nieczuła i obojętna postawa wobec dotychczas bliskich osób. Akceptacja otoczenia to podstawa do wyjścia z choroby. Przebywając na co dzień z osobą chorą na depresję nie możemy jej do niczego zmuszać. Niech postępuje według własnej woli i zgodnie ze swym zmiennym humorem. W miarę poprawy stanu przydatne będą natomiast delikatne sugestie odnośnie aktywniejszego spędzania czasu.

Psychika osoby z depresją jest niezmiernie wrażliwa, dlatego osoby z najbliższego otoczenia powinny unikać nieodpowiedniego zachowania, takiego jak mówienie podniesionym tonem lub wyładowywanie swej irytacji na chorym. Zamiast tego okazywać należy życzliwość oraz pomocną postawę, w czym jednak nie warto przesadzać poprzez wyręczanie chorego we wszystkim. Najlepiej wybrać się na konsultacje ze specjalistą, gdyż skorzystanie z pomocy psychologa przynosi bardzo dobre, a co najważniejsze trwałe efekty.

About the author