Psychoterapeuta Marta Wollek

„ Jednym z paradoksów życia jest może to, że nie ma spraw idealnie dobrych czy złych, że dobre ma cień złego, a złe - dobrego”
&
Antoni Kępiński
>
4 luty 2015
Marta Wollek
1,143
Czym jest świadomość człowieka?

Świadomość to stan psychiczny wnikliwie badany przez naukowców. Istnieje wiele teorii dotyczących rozwoju świadomości oraz jej charakteru, z których żadna nie może znaleźć pewnego potwierdzenia w postaci faktów.

Mózg jest bowiem najmniej zbadanym narządem w organizmie człowieka, który w dalszym ciągu ukrywa wiele tajemnic przed światem nauki.

Teorie świadomości

Świadomość to na pewno coś więcej, niż tylko umiejętność poprawnego liczenia, logicznego myślenia i analizowania. To przestrzeń łącząca materialną sferę z niematerialną, która pozwala w pewien sposób na pozawerbalny odbiór rzeczywistości. Jedna z teorii mówi o tym, że jest to reakcja umysłu na otaczające nas zdarzenia. Oznacza to więc, że w dużej mierze kształtowani jesteśmy przez czynniki zewnętrzne, które wywołują w umyśle poszczególne reakcje. Inna natomiast twierdzi, że każdy człowiek posiada system informacji, gotowych do reagowania na zmiany zewnętrzne, a więc instynkt przetrwania. Wiele definicji określa świadomość jako podobną do energii istniejącej we wszechświecie od zawsze, która obecna jest w każdej komórce organizmu, dzięki czemu im więcej aktywnych komórek, tym większa wiadomość i siła doznań w organizmie.

Jednoznaczna definicja świadomości nigdy nie powstała, z uwagi na brak naukowych dowodów na jej charakter i strukturę. Liczne teorie natomiast pozwalają zgłębiać przypadki i reakcje, które wpłynęły na powstanie wielu różnych obrazów świadomości.

About the author