Psychoterapeuta Marta Wollek

„ Jednym z paradoksów życia jest może to, że nie ma spraw idealnie dobrych czy złych, że dobre ma cień złego, a złe - dobrego”
&
Antoni Kępiński
>
18 marzec 2016
Marta Wollek
1,350
Czy depresja może dotknąć dziecko?

Zachowania depresyjne wchodzące w skład zaburzeń afektywnych to, w obliczu szybkiego życia, stresu i presji otoczenia, coraz częstsze zjawisko. Oprócz obniżonego nastroju osoba w depresji posiada również zaburzenia snu, łaknienia, może wystąpić również spowolnienie ruchowe i inne objawy towarzyszące. Czy depresja może dotknąć dziecko? Wbrew pozorom przypadłość dotyka również małoletnich pacjentów. Warto jednak zauważyć, że zespół objawowy w tym przypadku jest nieco inny.

Objawy depresji u dzieci

Pierwszym i najważniejszym krokiem do rozpoznania zachowań depresyjnych u dziecka jest uważna obserwacja. Należy zwrócić uwagę, w jaki sposób reaguje na otoczenie, rówieśników, czy komunikuje się z innymi. Brak chęci do zabawy i brak reakcji na bodźce, które powinny cieszyć każde dziecko, może sugerować początki zaburzeń afektywnych. Nie jest to jednak objaw charakterystyczny, ponieważ np. dzieci wychowywane wśród dorosłych inaczej reagują na wiele sytuacji, niż te wychowane w domu pełnym rówieśników. Istotne są także sygnały, jakie daje nam dziecko odnośnie nieuzasadnionego bólu – brzucha, głowy, uczucia słabości, mdłości, a nawet biegunki. Mogą to być objawy psychosomatyczne.

Jak leczyć depresję u dzieci?

Postępowanie w leczeniu dzieci jest podobne jak u dorosłych, a więc, w lżejszych przypadkach stosuje się psychoterapię, natomiast w przypadkach poważnych – farmakoterapię i leczenie psychiatryczne.

About the author