Psychoterapeuta Marta Wollek

„ Jednym z paradoksów życia jest może to, że nie ma spraw idealnie dobrych czy złych, że dobre ma cień złego, a złe - dobrego”
&
Antoni Kępiński
>
23 listopad 2015
Marta Wollek
1,240
Pozytywnie każdego dnia, czyli o psychologii pozytywnej

Jesienna pora, która jak żadna inna sprzyja chandrze i obniżonemu nastrojowi, to bardzo dobry czas na sięgniecie do zasobów wiedzy, jaką kryje w sobie psychologia pozytywna. W pierwszym kroku warto jednak odpowiedzieć na pytanie, co dokładnie kryje się pod pojęciem psychologii pozytywnej.

Otóż, jest to dziedzina, która zajmuje się szeroko pojętymi badaniami nad podłożem ludzkiego szczęścia i dobrego samopoczucia. Co sprawia, że jesteśmy szczęśliwi? Co wywołuje w nas radość i jak to odnaleźć? Czy szukać na zewnątrz, czy może w samym sobie? Na te i wiele więcej pytań stara się odpowiedzieć właśnie psychologia pozytywna.

Mianem oficjalnego twórcy tego nurtu został okrzyknięty profesor Martin Seligman, który w swej pracy naukowej szczegółowo zajął się szukaniem dróg prowadzących do podwyższenia ogólnej jakości życia. Choć dla niektórych taki temat nie brzmi dostatecznie doniośle, to jednak w rzeczywistości jest to przedmiot bardzo poważnych badań naukowych. Zresztą, czy jest w życiu coś ważniejszego niż właśnie szczęście?

Warto podkreślić, że psychologia pozytywna jest źródłem cennych rad i wskazówek, które warto stosować w codziennym życiu. Oto niektóre z nich: chwytaj chwilę, a więc ciesz się tym, co teraźniejsze, pracuj nad swoim nastawieniem, otaczaj się życzliwymi ludźmi, rozwijaj w sobie uczucie wdzięczności, wzbraniaj się przed narzekaniem, nie porównuj się z innymi.

About the author