Psychoterapeuta Marta Wollek

„ Jednym z paradoksów życia jest może to, że nie ma spraw idealnie dobrych czy złych, że dobre ma cień złego, a złe - dobrego”
&
Antoni Kępiński
>
25 wrzesień 2015
Marta Wollek
1,146
Na czym polega psychodietetyka?

Odżywianie przez wieki było postrzegane jedynie w kategoriach procesu niezbędnego do tego, aby człowiek mógł przetrwać. Z czasem zaczęto zwracać uwagę także na jakość i częstotliwość spożywania posiłków, a także ich wpływ na zdrowie i ogólne samopoczucie człowieka.

Tymczasem, okazuje się, że odżywianie to nie tylko działania i konsekwencje wynikające z powyższych kwestii. To coś znacznie więcej, bo sposób myślenia, to pewien złożony mechanizm, w którym ogromną rolę odgrywa psychika człowieka – jego emocje, nawyki, przekonania, lęki. Owo rewolucyjne, odkrywcze i niewątpliwie prawdziwe podejście do codziennej diety, zaowocowało powstaniem nowej dziedziny wiedzy, znajdującej się na pograniczu psychologii i dietetyki, która nosi nazwę psychodietetyki.
W psychodietetyce wychodzi się z założenia, że skuteczna dieta to taka, która zaczyna się od zmiany sposobu myślenia. Metoda ta polega na dążeniu do postawy świadomego, zdrowego sposobu odżywiania, w którym uwzględnia się zarówno sferę cielesną, jak emocjonalną. Celem psychodietetyki jest wypracowanie indywidualnej diety, która pozwali zachować optymalną wagę, a także dobre zdrowie – tak fizyczne, jak i psychiczne.
Ponadto, psychodietetyka w dużej mierze skupia się też na walce z tak poważnymi dzisiaj problemami, jakimi są zaburzenia odżywiania, choćby otyłość, bulimia, czy anoreksja.

About the author