Psychoterapeuta Marta Wollek

„ Jednym z paradoksów życia jest może to, że nie ma spraw idealnie dobrych czy złych, że dobre ma cień złego, a złe - dobrego”
&
Antoni Kępiński
>
18 stycznia 2016
Marta Wollek
564
Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym?

Wypalenie zawodowe może dotknąć każdego pracownika, bez względu na jego osobowość, rodzaj wykonywanej pracy, wysokość otrzymywanego wynagrodzenia czy piastowane stanowisko. Gdy się już pojawi, niełatwo sobie z nimi poradzić. Istnieje jednak kilka bardzo prostych czynności, które mogą pomóc w walce z wypaleniem zawodowym.

Bardzo ważny jest wypoczynek, rozumiany jako rezygnacja z pracy i wszystkiego, co z nią związane. Na pierwsze miejsce wysuwa się tutaj zdrowy, prawidłowy sen, który doskonale wpływa na nasz organizm i pozwala na codzienną regenerację sił. Ponadto nie należy zapominać o codziennej aktywności fizycznej. Wystarczą bardzo proste ćwiczenia, takie jak bieganie czy pływanie, żeby nasz mózg był lepiej dotleniony, zaś ciało otrzymywało odpowiednią ilość poprawiających nastrój endorfin. Do tego powinniśmy jak najczęściej otaczać się naturalną zielenią. Mogą to być zarówno kwiaty doniczkowe, jak i spacery po parku.

Następnie należy zwrócić uwagę na szeroko rozumianą higienę pracy. Jeżeli korzystamy z urlopu, to należy poświęcić ten czas na wypoczynek, a nie na dodatkowy zarobek. W pracy powinniśmy spędzać maksymalnie 40 godzin w tygodniu i robić sobie krótkie, chociaż pięciominutowe przerwy po każdej godzinie intensywnych zajęć. Stawianie sobie niewielkich celów, sukcesywnie osiąganych, także jest doskonałą receptą na wypalenie zawodowe – widoczne postępy, nawet niewielkie, doskonale wpływają na nasze samopoczucie. Śmiech i miła atmosfera w miejscu pracy także mają dobry wpływ na motywację, a pozytywne podejście do współpracowników z pewnością będzie pomocne – dobre relacje interpersonalne jeszcze nikomu nie zaszkodziły.

Nie należy także zapominać o hobby, dzięki któremu możemy oderwać się od myśli o zawodowej działalności, a także o dokładnym ustanowieniu priorytetów, zarówno zawodowych, jak i pozazawodowych. Skupienie się na celach, na osiągnięciu których szczególnie nam zależy, pozwoli na jak najdłuższe utrzymanie poczucia sensu naszych działań i ochroni przed wypaleniem zawodowym.

About the author