Psychoterapeuta Marta Wollek

„ Jednym z paradoksów życia jest może to, że nie ma spraw idealnie dobrych czy złych, że dobre ma cień złego, a złe - dobrego”
&
Antoni Kępiński
>
23 maj 2016
Marta Wollek
2,388
Czym jest stres pourazowy?

Zespół stresu pourazowego (PTSD) to rodzaj zaburzenia psychicznego nabytego w wyniku traumatycznego przeżycia, z którego akceptacją chory nie może sobie poradzić. Efektem tego jest ponowne przeżywanie doświadczenia na jawie i we śnie, czemu towarzyszą niezwykle przykre odczucia nabyte w trakcie doznania traumy, takie jak silny strach czy bezradność.

Charakterystyka zaburzenia

Na zespół stresu pourazowego cierpią osoby, które doświadczyły lub były świadkami traumatycznych przeżyć, takich jak zabójstwo, porwanie, napad, gwałt lub tortury. PTSD występuje w okresie od jednego do trzech miesięcy po odbyciu się danej traumatycznej sytuacji. Objawy diagnozujące chorobę to powtarzanie wstrząsającego przeżycia lub sny z nim związane, a także stałe unikanie miejsc, osób, a często nawet rzeczy, które mogłyby nasunąć skojarzenia z danym doświadczeniem. Ponadto, chory cierpi na znaczne obniżenie koncentracji, problemy ze snem, pobudzoną aktywność fizyczną oraz wzmożenie się czujności. Może dojść do wystąpienia znacznej drażliwości i częstych wybuchów irytacji.

Leczenie zespołu stresu pourazowego powinno odbywać się pod nadzorem psychologa, który przeprowadza odpowiednią terapię. Szybkie pozbycie się zaburzenia wspomagają farmaceutyki, jakie zwykle przepisywane są przy walce z depresją.

About the author